Běh naděje 2021

Navazujeme na poselství Terryho Foxe, který se jako mladík vydal na maraton naděje. Letos v červnu již uplynulo 40 let od smrti možná největšího kanadského atleta. První Běh na počest tohoto velikána se konal skoro na den přesně (13. září 1981) před čtyřmi desítkami let. Nultý ročník na našem území proběhl již v roce 1992, poslední v roce 2007 jako patnáctý. V našem městě jsem stál v čele organizátora poslední čtyři roky, kdy jsem navázal na pořadatelství DDM.

 

V neděli 12. září jsem Vás jako hlavní pořadatel Běhu naděje pozdravil již počtrnácté. S radostí říkám, že tento Běh dosáhl v našem městě plnoletosti. Tomuto projektu se tedy věnuji již 18 let. Mnozí z Vás, ať už jako pořadatelé, účastníci či zástupci města, touto cestou prošli se mnou, konkrétně i současný pan starosta Jaroslav Martinů. Za to jim všem patří obdiv a moje díky.

 

Sešli jsme se někteří již v 10.30 v kostele sv. Jakuba v Poličce, kde letos byla poprvé slavena mše svatá za pořadatele a účastníky Běhu naděje, takže za všechny, kdo nás dnes přišli podpořit, i za ty, kteří na náš Běh chodili a už nás předešli na věčnost.

 

Ve 12.30 jsme se již začali scházet na Palackého náměstí u tradiční registrace. Ani v tomto ročníku nebyla kvůli covidovým opatřením vyhlášena tradiční sbírka na podporu výzkumu rakoviny, a proto jsme nic neprodávali a peníze nevybírali. Místo toho jsme ale kontrolovali potvrzení o očkování, potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 či platnost coronavirových testů. Kdo test neměl, mohl si jej u nás díky podpoře Honzy Smejkala bezplatně udělat.

 

Před 14. hodinou jsme se začali připravovat na vlastní start. Pozdravil jsem Vás jako hlavní pořadatel. Opět promluvil starosta města Poličky a poté hlavní pořadatel Běh zahájil. V letošním deštivém dni se zaregistrovalo 75 účastníků. Trať vedla obvykle trasou jako ve většině předešlých roků, protože již nemáme žádnou uzavírku tak jako v letech minulých. V cíli každého účastníka čekal úsměv těch, kteří předávali dary - svíčka v barevnosti loga (modrá, zelená, žlutá a červená) s kotvou, která je v křesťanské symbolice znamením naděje, která v poslední době tak často chybí. Každý byl také obdarován šerpou, s níž byl spojen v našem městě první ročník Běhu naděje. Tu vyrobila paní Novotná, která letos krátce po Vánocích zemřela. Jelikož na náš Běh chodila celkem pravidelně, věnoval jsem jí pár vzpomínek na fotkách z této krásné akce. Též jsem jí a panu Ing. Matoušovi, dlouholetému redaktorovi článků z našeho Běhu naděje, poslal na hřbitov svíčku s logem. Věřím, že jejich nadějí byl Kristus a teď jeho společenství s ním.

 

Také nechyběla klasická tombola, v ní i letos hezké ceny pro slosování. Po odvedeném výkonu zpříjemnil cestu domů koláč a nápoj.

 

Rád bych poděkoval za podporu Pardubickému kraji, Městskému úřadu v Poličce, T.E.S Polička za vylepení plakátů, MO KDU-ČSL a Svatojosefské jednotě Polička. Nesmím zapomenout ani na Honzu Smejkala, který nám bezplatně poskytl antigenní testy a respirátory. Rovněž nesmím zapomenout ani na pana starostu, jehož podpory si velice vážím. Mé poděkování patří také všem spolupořadatelům - jste jako vždycky užasní :)

 

Díky za tento rok a věříme, že se s Vámi setkáme zase v roce 2022.

 

Miloslav Zezula, hlavní pořadatel BN 2021v Poličce.

 

FOTO medIMG - Martin Talacko

FOTO medMR - Roman Málek

Jdi zpět