Vánoční besídka 2012

V neděli 16. prosince bylo krátce po poledni v domě Jordán rušno. Hemžilo se to tu spoustou dětí společně s rodiči, protože probíhaly poslední připravy na tradiční vánoční besídku. Krátce před 15. hodinou byla všechna volná místa skoro obsazena.

Na úvod vystoupil sboreček pod vedením Kateřiny Grubhofferové. Malí zpěváčci nám ukázali, že umí nejen zpívat, ale také tleskat, ťukat a cinkat do rytmu. Poté se k nim připojili i větší zpěváci a společně zanotovali pár písní. Hudební doprovod zajistil malý ansámbl na kytaru, housle, flétnu, el. varhany, basu a akordeon.

Následovala scénka O sobeckém obru na motivy pohádky Oscara Wilda, kterou s dětmi nacvičil Vašek Větrovský. V obrově zahradě si hrají děti. Když to obr zjistí, dá udělat kolem zahrady obrovskou zeď. Od té doby zahrada nekvete a je v ní jen zima. Obr se diví, proč nekvete, jako když si v ní hrávaly děti. Jednoho dne do zahrady děti proklouznou a stromy opět rozkvétají. Obr lituje, že byl tak sobecký, zeď rozboří a děti si mohou opět v zahradě hrát.

Dalším hraným příběhem bylo vyprávění o třech stromech, které s dětmi secvičil Michal Popelka. První ze stromů sní být nejkrásnějším, druhý nejsilnějším a třetí nějvětším stromem na světě. Jejich přání se jim nakonec splní, i když trochu jiným způsobem než si přáli. Z prvního se stane žlab, do kterého ukládá Maria malého Ježiška. Z dřeva druhého stromu je udělána rybářská loďka, která po několika letech nese Ježíše na vlnách Genezaretského jezera. Z třetího stromu vyrobí trámy, na kterých je Ježíš ukřižován.

Program pokračoval soutěží v poznávání znělek známých večerníčků. V sále se zdvíhalo mnoho dětských rukou a bylo vidět radost, když uhádly správnou odpověď.

Překvapením odpoledne byla Krakonošská pohádka. Viděli jsme jak Trautenberk chystal hostinu pro Štěpanického barona, na které si nakonec pochutnal Krakonoš, Anče s Kubou a Hajným. Přiletěla i sojka.

Poté jsme si společně všichni zazpívali několik koled. Také děti mohli samostatně ukázat, co umí. Před diváky říkaly básničky a zpívaly písničky. Za snahu obdržely všechny děti malou pozornost ve formě balíčku, který pro ně nachystala místní organizace KDU-ČSL.

Rádi bychom podělovali všem organizátorům z řad SJ a KDU-ČSL, všem, kteří věnovali svůj volný čas a nacvičili s dětmi scénky, všem, kteří doprovodili druhé na hudební nástroje a také publiku, které své ratolesti mohutně podporovalo potleskem.

Jdi zpět